Oleg Vernjajev se na svém nejsilnějším nářadi, bradlech, konečně dočkal vytoužené zlaté olympijské medaile. Ve víceboji prohrál zlato s fenomenálním Japoncem Učimurou jen o 0,099 b. ! Vernjajev sice nezopakoval svou známku s kvalifikace, ale i ve finále se opět dostal přes šestnáct bodů. Jeho cestu za zlatem mohli ohrozit čínští gymnasté, jejichž obtížnost setav je o něco vyšší. Mistr světa z roku 2015 Číňan Hao You neunesl tíhu atmosféry olympijského finále a po chybách uzavíral výsledkovou listinu. Další Číňan Shudi Deng, bronzolý mdailista na tomto nářadí z loňského Mistrovství světa v Glasgow, "nezajel" svou sestavu také zcela podle svých představ a skončil těsně pod stupni vítězů na 4. místě.

Ze zadních pozic zaútočil na medailové pozice Američan Danell Leyva, který zacvičil svou setstavu velice čistě, o čemž svědčí skutečnost, že rozhodčí našli za provedení jen bod srážky. Z Ria si odváží Leyva stříbro, které pódiem oslavil mezi gymnastickou rodinou známým vítězným tanečkem jeho strýc a zároveň osobní trenér. Bronz vybojoval Rus David Běljavskij, který postoupil do finále s druhou nejvyšší známkou.

Na královském nářadí, hrazdě, se očekával souboj o zlato mezi Fabienem Hambüchenem a "létajícím Holanďanem" Epkem Zonderlandem. K očekávanému souboji nakonec nedošlo díky pádu Epkeho při riskantní kombinaci série tři salt, kdy chyboval při tom druhém. Nizozemec tak měl možnost pocítit tvrdot žíněnek v olympijské aréně a skončil v poli poražených. Zlato tak putuje do Německa díky čistě předvedené náročné sestavě (známka za obtížnost 7,300 b.).

Zisk stříbrné medaile na bradlech evidentě "nabudil" Danella Leyvu, který předvedl na hrazdě sestavu se shodnou známkou za obtížnost jako Hambüchen, ale za provedení obdržel od rozhodčích o něco větší srážky a získal tak v Riu svou druhou stříbrnou medaili. Pro Leyvu jsou dvě stříbrné medaile obrovských úspěch, protože do Ria neměl původně vůbec odjet. Do týmu USA byl povolán po zranění Johna Orozca.

Bronzovou medaili na hrazdě vybojoval teprve dvacetiletý Brit Nile Wilson, aktuální Mistr Evropy na tomto nářadí, který startuje teprve na svých prvních hrách.