V sobotu 25. června 2022 viděli diváci úchvatný výkon Martina Vacka ze Sokola Libčice nad Vltavou, který překonal svůj rekord z loňského roku, jenž měl dosud hodnotu 13,13s.  Martin letos již v prvním kole vyšplhal bez pomoci nohou čtrnáctimetrovou délku lana v neuvěřitelném čase 12,46s. Tímto časem stanovil nový rekord závodu ve šplhu na 14m dlouhém laně bez přírazu a jedná se o historicky nejlepší světový čas závodu v athénském šplhu na této délce lana.  

Ve druhém kole Martin Vacek svůj historicky nejlepší čas už neposunul, ale pod hranici 13s vyšplhal ve druhém kole Matěj Cígl z klubu Šplh Brno. Časomíra se zastavila v čase 12,94s. Na třetím místě skončil Adam Novotný z klubu Sokol Praha-Libeň, který vyšplhal v čase 13,40s

Celkem třináct borců tuto extrémní výšku vyšplhalo. Mezi účastníky byly i tři závodnice kategorie ženy a dorostenky, které se pokusily tuto výšku vyšplhat, ale bohužel bez úspěchu.  Připomínám, že na olympijských hrách v roce 1896 v Athénách, kde se na čtrnáct metrů dlouhém laně šplhalo poprvé, dosáhl vítěz času 23,40s. Tuto hranici letos v Novém Městě nad Metují pokořilo jedenáct závodníků včetně nejstaršího závodníka Ladislava Kubečka.

V první části programu diváci viděli závody chlapců a dívek na třímetrovém laně, kde zvítězila Bára Ježová z klubu T.J. Sokol Dvůr Králové v čase 7,48s. Ze stejného klubu byl i vítěz chlapců Daniel Bača, který dohmátl v čase 6,46s. Závody starších kluků na laně dlouhém čtyři a půl metru ovládl Michal Zelenka z klubu Atom Kids Praha a to v čase 6,04s.  Na stejně dlouhém laně vyhrála závod starších děvčat Anežka Holanová z T.J. Sokol Dvůr Králové v čase 7,08s.

Kategorii dorostenek a žen nejrychleji vyšplhala na čtyři a půl metru dlouhém laně Jana Hurdálková ze Sokola Libčice nad Vltavou v čase 5,77s. V závodech pro veřejnost na stejně dlouhém laně zvítězil Tomáš Vejrek z Nového Města nad Metují s časem 4,74s.

Na závěr dne se pro zájemce z řad závodníků zavěsilo dvacet metrů dlouhé lano. Z devíti přihlášených závodníků se třem podařilo tuto extrémní výšku pokořit. Nejrychleji šplhal Matěj Cígl ze Šplhu Brno, který zdolal dvacet metrů v čase 25,22 s. Dalšími sportovci, kteří vyšplhali až do 20 metrů, byl Adam Novotný a Martin Vacek.

Tyto výjimečné závody se konaly za krásného letního počasí na Husově náměstí v Novém Městě nad Metují a jednalo se již o XVIII. ročník závodů ve šplhu na čtrnáctimetrovém laně „Velká cena Nového Města nad Metují v athénském šplhu“. Záštitu nad tímto závodem pořádaným Tělocvičnou jednotou Sokol Nové Město nad Metují převzalo již tradičně město Nové Město nad Metují.

Tento unikátní závod by se nemohl konat bez podpory dalších par odkaz na fotografie a videotnerů, sponzorů a dobrovolníků, kterým všem děkujeme. Všem závodníkům děkujeme za krásný zážitek a divákům za nádhernou atmosféru, kterou vytvořili svým povzbuzováním.

odkaz na fotografie a video
 

Ing. Martin Mach
starosta T.J. Sokol Nové Město nad Metují a ředitel závodu