Jiří Tabák se narodil 8. srpna 1955 v Karviné. Se sportovní gymnastikou začínal v oddíle sportovní gymnastiky TJ Baník Ostrava, kde ho trenérsky vedl Jan Valášek. V době své reprzentační kariéry trénoval v Rudé hvězdě Praha pod vedením Zdeňka Tůmy.

V reprezentačním družstvu Československa absolvoval premiéru na MS 1974 ve Varně. Medaile však získal až následující rok na ME 1975 v Bernu, kde vybojoval bronzové medaile na prostných a přeskoku.

Ve stejných disciplínách chtěl uspět i na Hrách XXI. olympiády 1976 v Montrealu. Ovšem v přeskoku doplatil na zařazení do nejslabší skupiny závodníků, v prostných na své vlastní chyby. A tak si z Her olympiády přivezl jen 20. místo v dvanáctiboji jednotlivců a deváté v soutěži družstev.

To, že přeskok je jeho mistrovskou disciplínou, potvrdil o rok později, kdy se ve Vilniusu stal mistrem Evropy. V prostných tehdy předvedl jako první na světě vazbu přemet vpřed a dvojité salto skrčmo vpřed.

Do přeskoku vkládal i největší naděje na Hrách XXII. olympijských hrách 1980 v Moskvě. Ve finále se mu však vůbec nezdařil první pokus, a tak se musel spokojit "pouze" se šestou příčkou. Vše si vynahradil v prostných a na kruzích. Po výborném výkonu byl nejprve v prostných čtvrtý, o hodinu později se po cvičení na kruzích ozdobil bronzovou olympijskou medailí.

Po Hrách olympiády však Tabák svou závodní kariéru ukončil, ale gymnastiku neopustil. Působil jako trenér mládeže v Ostravě v oddíle sportovní gymnastiky při TJ Vítkovice, později v Gymnastickém klubu Vítkovice. Po složitém období na přelomu tisíciletí se vrátil ke sportovní gymnastice v roce 2012 v Havířově jako učitel tělesné výchovy a trenér tohoto náročného sportuna základní škole ve specializované gymnastické tělocvičně, kde působí až do současnosti. Věnuje se trenérské práci, založil projekt pro základní pohybovou a gymnastickou přípravu, kterého se v Havířově účastní okolo 800 dětí z cca 27 středních, základních a mateřských škol.

Jiří Tabák se v loňském a letošním roce představil s těmi nejmladšími adepty sportovní gymnastiky na Mistrovství ČR, kde havířovský gymnastický potěr zaujal především čistotou technického provedení.

Přejeme do dalších let Jiřímu Tabákovi vše nejlepší, životní pohodu a aby mu vydržel i do budoucna jeho krásný vztah ke gymnastice, aby mohl i nadále předávat svě zkušenosti gymnastické mládeži v Havířově a jeho okolí.

Rozhovor s J. Tabákem - ČT Olympijský magazín - Hrdinové českého sportu (22min 25vt)