Ukrajinský gymnasta Oleg Verniajev ukončil dlouholetou nadvládu krále víceboje Japonce Kohei Učimoriho, který dominuje mužské sportovní gymnastice od roku 2009. Japonský gymnasta ve včerejší kvalifikaci nepředvedl 100% výkon, na který sme u něj zvyklí. Drobné chyby, nepřesnosti a pád na hrazdě znamenal pro Učimoriho konečné 2. místo s výslednou známkou 90,498 b. Naopak Olegovi vycházelo téměř vše, o čemž svědčí výsledná známka ve víceboji 91,964 b. a fakt, že ho budeme moci v Riu de Janeiro vidět nejen ve finále víceboje a s jeho týmovými kolegy ve finále soutěže družstev, ale také ve finále na koni na šíř, přeskoku, hrazdě a na bradlech, kde jsme viděli také nejvyšší známku kvalikačního závodu mužů 16,166 b. !!! Učimura bude bojovat o medaile ve víceboji, soutěži družstev, ale na jednotlivých nářadích ho uvidíme ve finále už jen na prostných. 

Za těmito dvěma gymnasty se v rozmezí necelého bodu seřadili Rus David Běljavskyj (89,799 b.), Číňan Šudi Deng  (89,665 b.), překvapení z Velké Británie Nile Wilson (89,240 b.), Japonec Ryhoei Kato (89,233 b.) a Američan Samuel Mikulak (89,041 b.). Těchto pět gymnastů společně s Učimurou a Verniajevem budou bojovat o medaile ve finále víceboje, které je na programu her ve středu 10. srpna.

Velice zajímavé bude určitě pondělní finále soutěže družstev. Po sobotní kvalifikaci je těžké říct, který tým je favoritem na zisk titulu olympijského šampióna. Nikdo nepochyboval, že budou velice dobře připraveny týmy Číny (aktuální světový šampión) a Japonska. Dle předpokladu v byl v kvalifikaci nejlepší tým Číny obhajující olympijské vítězství z OH 2012 v Londýně a OH 2008 v Pekingu. Čínští gymnasté získali za svá cvičení celkem 270,461 b. S minimálním odstupem 0,056 b. za Číňany (270,405 b.) byli gymnasté USA, kteří překvapili nejen vysokou obtížnosti svých sestav a zároveň čistotou jejich provedení, ale i viditelnou pohodovou atmosférou v týmu. Ve finále se mají fanoušci mužské sportovní gymnastiky opravdu na co těšit. Bez naděje na olympijský titul nejsou ani Rusové, kteří byli třetí se součtem 269,612 b. Ztráta ne celého jednoho bodu v soutěži družstev není nepřekonatelná. Je to v podstatě jeden pád.

Připomeňme, že ve finále soutěže družstev budou nastupovat jen tři závodníci a známky všech tří závodníků se budou započítávat do výsledků družstva !!! Gymnasté tak budou pod velkým tlakem. Uvidíme, kdo bude mít nejsilnější nervy :-)

Do boje o zlato budou chtít zcela určitě zasáhnout také Japonci, kterým se v kvalifikaci moc nepovedli kruhy a zejména přeskok. S výslednou známkou 269,262 b. obsadili 4. místo za Ruskem. Překvapit by mohla také pátá Velká Británie, jejichž gymnasté v kvalifikaci také chybovali (268,670 b.).

Pětici týmů doplní do osmičky domácí Brazílie (268,078 b.), Ukrajinci (263,002 b.) a Němci (261,518 b.), kteří se museli vyrovnat se zraněním Andrease Toby v průběhu závodu (nevydrželo jeho koleno na prostných). Zranění potkalo také tým Francie. Na přeskoku se při pádu velice nepříjemně zranil Samir Ait Said. Zlomenina holenní kosti levé nohy, tak znamenala nejen konec snu Francouzů o finále soutěže družstev, ale pro samotného Saida také konec nadějí na medaili na kruzích, kde byl jedním z favoritů. V kvalifikaci obsadil se známkou 15,333 b. šesté místo. Pro tohoto Francouze jsou olympijské hry zřejmě zakleté. Zranění kotníku na ME 2012 v Montpelier znamenalo stop jeho startu na OH 2012 v Londýně.

Včerejší kvalifikační závod byl samozřejmě také kvalifikací pro finále na jednotlivých nářadích. Tituly z OH 2012 v Londýně budou mít šanci obhájit na hrazdě Epke Zonderland z Nizozemska a na kruzích domácí hvězda Arthur Zanetti. Potvrdit své vedoucí postavení budou chtít určitě také Mistři světa 2015 z Glasgow: Japonec Kenzo Shirai na prostných, Brit Max Whitlock na koni na šíř, na kruzích Eleftherios Petrounias z Řecka, Severokorejec Ri Se Gwang na přeskoku a Číňan You Hao na bradlech. Ve finále uvidíme i některé "veterány" světové mužské sportovní gymnastiky jako např. rumunského gymnastu Mariana Draculesca na přeskoku, Yuriho Van Geldera z Nizozemska na kruzích anebo Němce Fabiana Hambüchena, který  postupuje do finále na hrazdě z první příčky.

 

VÝSLEDKY KVALIFIKACE