Max Whitlock se před deseti měsíci stal prvním britským gymnastou v historii, kterému se podařilo získat titul Mistra světa (na koni na šíř). A v Riu se zapsal opětovně do historie britské sportovní gymnastiky. Stal se prvním bristkým gymnastou, který vybojoval titul olympijského šampióna. A to hned dvakrát !!! Max Whitlock proměnil včerejší dva finálové starty v zisk dvou zlatých medailí. Jeho vítězství na koni na šíř se tak trochu očekávalo, protože byl jedním z favoritů. Ve finále potvrdil svou vedoucí pozici z kvalifikačního závodu a s výslednou známkou 15,966 b. se stal olympijském vítězem o 0,133 b. před svým kolegou z reprezentace Louisem Smithem. Bronz si z Ria odveze Američan Alex Naddour (15,700 b.), který postoupil do finále až se sedmou nejvyšší  známkou. Jen desetina bodu chyběla Cyrilu Tommasonemu z Francie, aby na bronzovém stupínku stál místo Naddoura.

Velký boj o medaile se čekal ve finále na prostných. Každý z finálové osmičky měl šanci získat medaili. Největším favoritem na zlato byl však Japonec Kenzo Shirai, aktuální Mistr světa na tomto nářadí, za předpokladu, že zacvičí, na rozdíl od kvalifikace, svou sestavu bez větších chyb. Bohužel se tak nestalo. Na medaili mu nestačila ani nejvyšší známka za obtížnost 7,600 b. !!! Japonskému gymnastovi chybělo na bronzovou medaili 0,133 b. a obsadil ve finále 4. místo. Ani jeho kolega Kohei Učimura, olympijský šampion ve víceboji, nezacvičil svou sestavu tak jak by si to představoval, a jak jsme u něj zvyklí a nakonec obsadil 5. místo. Svou pozici z kvalifikace nepotvrdil ani jeden z Američanů. Samuel Mikulak, který šel do finále s nejvyšší známkou, cvičil svou sestavu v bouřlivé, téměř fotbalové atmosféře. Výsledkem několika středních chyb v doskocích bylo až 8. místo. Nutno podotknout, že reakce brazilského publika během jeho sestavy byly hodně nesportovní.

Medaile si nakonec rozdělili závodníci, kteří zacvičili své sestavy bez větších chyb. Domácí brazilští gymnasté, Mistr světa na prostných z roku roku 2005 a 2008  Diego Hypolito (15,533 b.) vybojoval stříbro a Arthur Mariano (15,433 b.) získal bronzovou medaili. Už zmiňovaný Max Whitlock z Velké Británie (15,633 b.) získal zcela po zásluze titul olympijského šampiona.