Ve finálovém závodě na kruzích mohl medaili získat kterýkoli ze startujících gymnastů, snad s výjimkou Belgičana Dennise Goossense, jehož výchozí známka za obtížnost byla přece jen o něco nižší. Na zisk zlaté medaile mělo šanci hned několik adeptů: vítěz kvalifikace Číňan Yang Liu, jeho kolega z reprezentace Hao You, Řek Eleftherios Petrounias a obhájce olympijského zlata z OH 2012 v Londýně, domácí gymnasta Arthur Zanetti. Bez šance nebyl ani Denis Abljazin z Ruska.

Číňští gymnasté svou roli favoritů nezvládli a po viditelných chybách zůstali za branami medailových pozic. Nejlépe zvládl atmosféru olympijského finále řecký "silák" Eleftherios Petrounias, který si z Ria odváží domů vytoužené olympijské zlato. Za svou sestavu obdržel od rozhodčích 16,000 b. !!! Obhájce olympijského zlata Brazilec Arhur Zanetti se o možnost stát se dvojnásobným olympijským vítězem připravil zaváháním při přechodu do stojky na začátku své sestavy. Na konci finálového závodu však bylo vidět, že je i se stříbrnou medailí spokojený. Bronz vybojoval Rus Denis Abljazin. Za brazilským gymnastou zaostal jen o 0,066 b.

Finále se muselo obejít bez účasti Francouze Samira Said Aita, který se nešťastně a ošklivě zranil v kvalifikačním závodě na přeskoku a také bez "zlobivého kluka" Nizozemce Yuriho Van Geldera, který poněkud přehnal oslavu svého postupu do finále a byl poslán vedením nizozemské olympijské výpravy s ostudou předčasně domů. 

Mistr světa na přeskoku z roku 2014 a 2015, severokorejský gymnasta Ri Se Gwang, potvrdil v Riu svou současnou dominaci a zaslouženě ziskal titul olympijského vítěze. Své přeskoky, oba s obtížností 6,400 b., předvedl velice čistě s minimálními chybami v doskoku, což ohodnotili i rozhodčí. Ohrozit ho mohl jen Rus Denis Abljazin, který za ním v kvalikaci zaostal jen o 0,017 b. Abljazin předvedl své skoky také velice dobře, velice čistě, ale od rozhodčích obdržel oproti kvalifikaci u prvního skoku o něco nižší známku za provedení. A také jeho druhý skok má ve srovnání s Ri Se Gwangem přece jen o 0,200 b. nižší známku za obtížnost. 

Nebýt pravidel, která se uplatňují ve finále při rovnosti bodů, tak si mohli jít na stupně vítězů pro bronzovou medaili dva závodníci. O tom kdo získá bronz rozhodly nižší srážky za provedení. Tím šťastnějším byl v Riu japonský "skokan" Kenzo Shirai. A "černý petr" zůstal v rukou veterána světové sportovní gymnastiky Mariana Dragulesca z Rumunska, který tak ve finále obsadil 4. příčku. Ve finále jsme měli možnost vidět také "světovou závodní premiéru" přemetu s trojným saltem vpřed (obtížnost 7,000 b.) v podání ukrajinského gymnasty Igora Radivilova. Bohužel však s pádem při doskoku.  

VÝSLEDKY - KRUHY

VÝSLEDKY - PŘESKOK