Soutěžemi juniorek a žen začne ve skotském Glasgow letošní Mistrovství Evropy ve sportovní gymnastice. O týden později budou ve sportovní hale pokračovat junioři a muži.

Letošní netradiční srpnový termín Mistrovství Evropy je způsoben skutečností, že se ve stejném termínu konají v Glasow také vrcholné evropské soutěže v dráhové cyklistice, plavání, triatlonu, veslování a golfu. A v Berlíně v atletice. Pořadatelé, a také UEG, si od tohoto společného projektu slibují především větší televizní sledovanost.  Jak se říká za vším hledej peníze :-)

Doufejme, že se předpoklady pořadatelů a UEG naplní. Prozatím se obětí tohoto multisportovního projektu stali juniorky a junioři, kteří přišli v programu soutěží o finále ve víceboji. Medailisté se tak budou vyhlašovat netradičně z kvalifikčních závodů stejně jako nejlepší juniorské týmy.   

Česká výprava juniorek a žen je už na místě. Naše závodnice absolvují tréninky. Ženy dnes absolvují pódiový trénink ve sportovní hale The SSE Hydro.

 Družstvo žen ve složení Aneta Holasová (TJ Bohemians Praha), Dominika Ponížilová (TJ Prostějov), Lucie Jiříková (T.J. Sokol Brno I), Kristýna Brabcová (TJ Bohemians Praha) a Sabina Hálová (T.J. Sokol Kampa) budou bojovat o co nejlepší umístění v soutěži družstev. Systém kvalifikačního závodu družstev je tzv. 5-3-3, kdy z 5-ti možných závodnic družstva nastupují k závodu na nářadí jen 3 závodnice a do výsledku družstva se počítají všechny 3 známky. Účast našich závodnic ve finále na některém nářadí by bylo velkým, ale příjemným překvapením.   

To naše juniorky rozhodně nemají takové ambice. Vzhledem ke stávající výkonnosti závodnic, které nakonec odcestovaly do Glasgow, navíc bez Natálie Klakové (T.J. Sokol Brno I), která se zranila minulý týden během závěrečného výcvikového táboru v Brně, se dá v soutěži družstev očekávat umístění v poslední třetině výsledkové listiny. Úspěchem by bylo kdyby se našim juniorkám podařilo v Glasgow zopakovat nejlepší bodové ohodnocení svých sestav z MČR, popřípadě ještě nějaké ty desetinky přidat.

Členkami juniorského týmu jsou  Tamara Kalašová, Jasmína Hnilicová (obě T.J. Sokol Brno I), Natálie Brabcová (TJ Bohemians Praha), Magdaléna Coufalová (T.J. Sokol Kampa) a Natálie Riantová (SK Hradčany Praha). Na letošním ME není na programu finále víceboje juniorek. Výsledky víceboje se budou vyhlašovat na základě kvalifikace stejně jako soutěř družstev. 

Kvalifikační závod žen je na programu ve čtvrtek 2. srpna, naše závodnice startují v 1. sledu od 10.00 hodin a začínají svou soutěž na přeskoku.

Kvalifikační závod juniorek je na programu v pátek 3. srpna a Češky startují v posledním 4. sledu, kde začínají na zrádné kladině.

Finále na jednotlivých nářadích juniorek můžet sledovat živě na kanálu youtube UEG a facebooku UEG a finále družstev a finále na jednotlivých nářadích žen pak můžete sledovat živě na: 

https://www.eurovisionsports.tv/ueg/

OFICIÁLNÍ WEB MISTROVSTVÍ EVROPY V GLASGOW

VÝSLEDKY