Mistrovství Evropy ve skocích na trampolíně, double-mini trampu (DMT) a tumblingu  (TUM) se konalo minulý týden od 29.4. do 2.5.2021 v Soči v Krasnodarském kraji, odkud pochází také první olympijští vítězové Irina Karavaeva a Alexandr Moskalenko. Původní ME 2020 ve Švédsku bylo kvůli pandemii zrušeno, a tak ruská federace nabídla, že se organizace ujme. Pořadatelé odvedli skvělou práci. Vytvořili v „Iceberg“ aréně olympijského parku překrásné závodní prostředí. Přes všechna epidemiologická a bezpečnostní opatření měl šampionát hladký průběh. Všichni účastníci si pochvalovali příjemnou atmosféru i to, že se konečně sešla téměř celá sportovní komunita. ME a MEJ se zúčastnilo 23 zemí a kvůli pandemickým opatřením chyběly Velká Británie a Nizozemí.

Česko tentokrát reprezentovala juniorská výprava. Skokani se připravovali za přísných hygienických podmínek ve svých domácích oddílech. Naši závodníci startovali v kategoriích jednotlivců, synchronních dvojic a jejich individuální výkony byly také započítány do soutěží družstev.

Šampionát začal ve čtvrtek 29.4. dopoledne individuální soutěží juniorů a juniorek. Naši závodníci Oliver Červinka, Lukáš Kubík, Max Křivanec a Matyáš Novák startovali v první skupině. Všichni předvedli sestavy s obtížností ve svém osobním rekordu. Matyáš Novák a Max Křivanec si zajistili postup do semifinále, kam postupuje 24 nejlepších závodníků z kvalifikace a mohou postoupit maximálně 3 závodníci z jedné země. Nejmladší člen výpravy, Lukáš Kubík byl pro semifinále prvním náhradníkem.

Vyrovnaný výkon našich juniorů vynesl družstvu pěkné 6.místo a porazili dalších 5 týmů. Ještě do poslední skupiny závodníků byl český tým na postupovém místě pro finále.

Juniorky Aneta Hrudová, Michaela Juříčková a Anna Tyllerová startovaly ve druhé skupině. Všechny dívky podaly stabilní výkon na hranici svého maxima. Michaela Juříčková skočila osobní rekord v obtížnosti i počtu bodů za kvalifikaci, což jí vyneslo místo v semifinále. Anetu Hrudovou od postupu dělilo pouhých 0,005b a musela se spokojit s místem první náhradnice. Družstvo juniorek skončilo těsně za Švýcarskem na 7.místě a stejně jako chlapci, porazily i dívky dalších 5 týmů.

První máj byl dopoledne ve znamení kvalifikace synchronních dvojic. V této kategorii jsme měli tři želízka v ohni. V první skupině startovali Lukáš Kubík s Maxem Křivancem. Bez problému zvládli svou kvalifikaci a jejich sestavy se vyznačovaly vysokou synchronností. Se slušným bodovým ziskem mohli v klidu sledovat ostatní závodníky a fandit zbytku výpravy. Dívčí pár Anna Tyllerová a Aneta Hrudová startoval ve druhé skupině. Jejich sestavy byly také velmi synchronní, avšak drobná nestabilita v první sestavě stála dívky cenné desetiny. Ve třetí skupině startoval synchron Oliver Červinka a Matyáš Novák. Chlapci ve volné sestavě bohužel chybovali, takže se jejich naděje na finále rozplynuly. Naopak Lukáš Kubík s Maxem Křivancem mohli postup do finále oslavit. Juniorkám chybělo k postupu  půl bodu, a tak zůstaly jako první náhradnice.

Večer se konalo semifinále v kategorii jednotlivců. Všichni naši zástupci se dokázali poprat s nervozitou a zvládli podat výkon, kterým se v konečném pořadí ještě posunuli výše. Nejlépe se umístil jako 14. Matyáš Novák, Max Křivanec získal 17.místo a Michaela Juříčková obsadila konečné 19.místo.

„Před závodem jsem doufal, že by mohl někdo z našich závodníků postoupit do semifinále. Že budou tři a další dva jako náhradníci jsem nečekal. Z postupu do finále synchronních dvojic mám také velkou radost. Mistrovství Evropy bylo prvním mezinárodním závodem po roce a půl. Každá země měla jiná omezení sportu. Některé státy neměly žádnou nucenou přestávku. Naši závodníci se připravovali se svými osobními trenéry, takže bylo těžké na začátku odhadnout, jaké máme šance, “ zhodnotil výkon juniorů reprezentační trenér Petr Dufek.

V neděli dopoledne proběhlo finále synchronních dvojic. Kubík s Křivancem nastupovali jako první. Všechny páry dokončily finále bez větších chyb a náš pár si dokonce polepšil na 7.místo.

K vystoupení českého juniorského týmu se vyjádřila i trenérka reprezentace Marcela Šefrová: „Myslím, že tuto výpravu lze považovat za nejúspěšnější v poslední dekádě. Poprvé od roku 2000 jsme měli družstvo dívek i chlapců. Všichni podali vyrovnané výkony a jejich umístění nás velmi potěšilo. Chtěla bych poděkovat osobním trenérům závodníků, kteří se podíleli na jejich přípravě v této nelehké době pandemické. Také bych za všechny ráda poděkovala vedoucí výpravy Petře Juříčkové a mezinárodní rozhodčí Martině Řehořové, které přispěly k dobré atmosféře v týmu.“

Gratulujeme závodníkům k umístění a přejeme jim hodně chuti dále na sobě pracovat.