Český tým vybojoval na světovém poháru stříbro

Montpellier (Francie) 2019

Od 31. 5. do 2. 6. proběhl ve francouzském Montpellier závod světového poháru v parkouru FIG World Cup 2019. O obrovské konkurenci svědčí i fakt, že se závodu zúčastnili závodníci z 5 kontinentů a více než 20 zemí světa. Do Francie se sjela světová špička závodního parkouru, kdy dominovala jména jako např. Kristyan Kowalewski, Dimitris „DK“ Kyrsanidis, Aleksandra Shevchenko nebo borci z týmu STORM.

Český tým se od prvních závodů v Číně a Japonsku hodně rozrostl a stali jsme se tak jednou z největších parkourových výprav v historii FIG světového poháru. Reprezentační tým pod vedením Technické komise Parkouru České gymnastické federace odcestoval do Francie s celkem pěti závodníky. Tři muži a dvě ženy závodili ve dvou disciplínách (Speed Run a Free Style) a výsledky po kvalifikaci byly nad veškerá očekávání.

Mezi muži exceloval Matěj Srovnal, který na svých prvních závodech obsadil v kvalifikaci Speed Runu 1. místo a stal se tak horkým favoritem tohoto závodu. O to větším překvapení byl tento výsledek i proto, že původně měl Matěj závodit pouze v disciplíně Free Style. Českému týmu se však uvolnila jedna startovní pozice po nešťastně zraněném reprezentantovi Tomáši „Zony“ Zonygovi, který si poranil na závodech Českého poháru ve Zlíně kotník. Matěj nakonec vybojoval pro ČR po uklouznutí ve finále úžasné 5. místo, s rozdílem o 0,02 vteřin od medaile a necelých 0,5 vteřin od 1. místa.

Závodníci Martin „Chromec“ Chromeček a Tomáš „Sahir“ Taran se bohužel v obrovské konkurenci do finále neprobojovali, ale i díky vynikajícím výsledkům z minulých dvou závodů SP se jim podařilo obsadit 8. a 16. místo ve světovém žebříčku. Matěj Srovnal skončil na 11. pozici na světě.

Nejúžasnějším překvapením se však staly sestry Adéla a Vendula Měrkovy, které se na svých prvních světových závodech probojovaly do finále a ČR tak měla mezi 8 nejlepšími hned dvě závodnice. Do té doby dominovala ženskému freestylu nejlepších parkouristek světa, Aleksandra „Sheva“ Shevchenko, která neměla v závodním parkouru nikoho, kdo by se jí byť jen přiblížil. Největším světovým překvapením se tak stal kvalifikační "run" Adély Měrkové, která obsadila průběžné druhé místo.

Finále bylo opravdu napínavé a aktuální vítězka světového poháru „Sheva“ musela najít ve svém repertoáru ty nejlepší triky. Zde se povedl Adéle ten největší úspěch, kdy po tvrdém boji dostala stejný počet bodů (24,5) jako „Sheva“ a poprvé v historii světového poháru muselo přijít na řadu rozhodování při remíze. (rozhoduje vyšší známka u ES). Adéla Měrková nakonec obsadila vynikající 2. místo a přivezla tak do Česka první drahocenný kov. Její sestra, která se rovněž probojovalo do finále, obsadila krásné 7. místo.

S rostoucími úspěchy se nám snad podaří získávat i čím dál více partnerů a sponzorů, kteří chtějí s českou parkourovou reprezentací spolupracovat a závodníky v jejich „běhu za medailí“ podporovat.” řekl vedoucí české reprezentace Martin Honzek. „Rádi bychom poděkovali otrokovické společnosti PRECIZ s.r.o., která sponzorovala reprezentační výpravu do Francie a společnosti SAMOHÝL MOTOR a.s., jež zapůjčila svůj firemní vůz Volkswagen Caravelle na cestu do Montpellier a zpět. V neposlední řadě patří velký dík i spolku Gymnastika Zlín, který poskytuje reprezentantům tréninkové zázemí a podporu i celému organizačnímu týmu Czech Parkour Team a České gymnastické federaci, které poskytuje národní reprezentaci a celému sportu maximální podporu a péči.” řekl Jan Pravda, předseda Technické komise Parkouru ČGF.

Všem závodníkům přejeme mnoho úspěchů v tréninku a věříme, že se jejich úspěchy budou dále rozšiřovat a Česká republika nebude pouze hokejovou, ale rovněž i parkourovou velmocí.

Do konce roku 2019 čeká vybrané závodníky ještě závod Urban Games v Budapešti. V rámci národního poháru jsou v plánu závody v Praze (září) a v Plzni (říjen) a v neposlední řadě 1. Místrovství České Republiky v Parkouru 8.-10. listopdu v Brně při veletrhu LIFE! To je stručný výčet plánů Technicé komise Parkouru České gymnastické federace pro rok 2019. 

Výsledky z Francie.