9.-10. listopadu 2019 proběhlo v rámci veletrhu sportu - LIFE! v Brně 1. mistrovství České republiky v parkouru, které organizovala komise parkouru v České gymnastické federaci. Účastnilo se 256 závodníků ve dvou disciplínách a všech věkových kategoriích (děti, ml. žáci, st. žáci, junioři a senioři).

Titul Mistra České republiky a nejrychlejším mužem v seniorské kategorii Speedrun se stal Tomáš „Zony“ Zonyga, který prolétl závodní dráhu dlouhou necelých 80m s 20 překážkami v čase 20,35s. O 0,13s byl ve finále pomalejší Marek Moravec, kterému se v kvalifikaci podařilo zdolat náročnou dráhu v čase 19,30s. Třetí místo završil Martin Veselý (20,85s) z klubu InBalance Brno.

V ženské kategorii náročnou trať zvládla nejlépe aktuální stříbrná medailistka z FIG World Cup (Francie) a World Urban Games (Budapešť) Adéla Měrková, která se nově může pyšnit i titulem Mistryně ČR v Parkouru v čase 33,15s. Na druhém místě ji následovala její sestra, dvojče, Vendula Měrková (38,14s) a třetí se umístila Olga Roučková (45,06s).

V kategorii Freestyle, kde se hodnotí zejména obtížnost triků v návaznosti na flow (plynulost runu) se na prvním místě a tedy Mistrem ČR stal Matěj Srovnal z klubu Gymnastika Zlín (známka 23,5b). Matěj je aktuálně i nejrychlejší muž v kategorii Speed-Run z předešlých říjnových World Urban Games. Bohužel na právě proběhlém MČR si kvůli pádu ve finále odnáší z této kategorii 4. místo. Na druhém místě se v kategorii Freestyle umístil Šimon Blažek (22b) a skvělé třetí místo přebíral Martin Veselý se známkou 21b. 

„Viděli jsme neskutečné runy, které okořenili závodníci i dvojitými skoky, tzn. „doubly“ a věříme, že budoucnost tohoto nového sportu (vznik komise Parkouru je od ledna 2019), je velice nadějná a budeme bedlivě sledovat, kam se parkourová světová a národní špička bude dále posouvat.“ řekl Martin Honzek, generální manager komise Parkouru v ČGF.

Seniorskou kategorii dále uzavřel závod žen, kde svůj „mistrovský double“ potvrdila Adéla Měrková (1. místo v kategorii SpeedRun i Freestyle)s výslednou známkou 21b a její sestra ji zdárně sekundovala na druhé pozici se známkou 18,5b. Sestry Měrkovy si tedy odnášejí cenné kovy, zasloužené vítězství a postup do reprezentace ČR. Budou tak spolu s dalšími závodit na mezinárodních závodech, které se v roce 2020 budou konat v Japonsku, Francii a Číně. Třetí pozice pak zaslouženě putuje k Adéle Kostelecké se ziskem 18,5b (v rovném počtu bodů rozhoduje vyšší známka v ES-execution).

Byly to dva nabité dny plné parkouru, postupně se rozdělilo 20 titulů Mistra ČR ve všech věkových kategoriích a do zaplněné haly Brněnského výstaviště zavítalo na 250 závodníků a nespočet diváků. „Viděli jsme nejlepší seniorské závodníky z parkourové špičky a máme mnoho skvělých závodníků v mladších kategoriích, kteří nám v sobotu předvedli, že parkour je pro děti nejen krásnou zábavou, ale i všestranným a náročným sportem, který si své místo v očích diváků určitě najde.“ doplnil Jan Pravda, předseda komise parkouru v ČGF.     

Junioři - Speed-Run                                                   Freestyle

  1. místo - Komjathy Jakub (25,51s)                         Kremljov Jakub 21b
  2. místo - Kulišák Matěj (25,76s)                             Modra Jan 17,5b
  3. místo - Borek Josef (26,65s)                                Borek Josef 17,5b

Juniorky - Speed-Run                                                 Freestyle

  1. místo - Kulíšková Karolína (44,65s)                      Krištofová Vanessa 16b
  2. místo - Vaňková Jana (45,05s)                             Vaňková Jana 15b
  3. místo - Krčmářová Bára (79,90s)                          Kulíšková Karolína 13,5b

 

Všechny informace můžete sledovat: www.gymfed.cz/parkour

Aktuální výsledky, fotografie a videa: https://www.facebook.com/CzechParkourTeam