zahajovacím ceremoniálem začala 12. července na Olympisjkém stadionu v Helsinkách již 15. Světová Gymnaestráda, mezinárodní festival gymnastických aktivit určený účastníkům bez rozdílu věku, pohlaví nebo národní příslušnosti.

Letošního 15. ročníku tohoto největšího světového gymnastického festivalu se účastní přes 21000 cvičenců z 56 zemí celého světa. mezi ními také 835 cvičenců z České republiky. Česká výprava patří mezi tz početnější. Největší výpravu mají logicky domící Finové s cca 4000 účastníky. Druhou nejpočetnější výpravu mají Švýcaří s 3855 účastníky, následováni Němci s 2027 účastníky a Portugalci s 1059 účastníky.

I když účastníci Gymnestrády se rekrutují ze všech pěti kontinentů, největší počet účastníků je z Evropy, kde mají gymmnastické aktivity dlouholetou tradici. Belgie, Dánsko, Finsko, Německo, Nizozemsko, Rakousko, Švédsko a Velká Británie nevynechala ani jednu Gymnaestrádu od té první, která proběhla v roce  1953 v Rotterdamu (NED). V Helsinkách se letos poprvé představí zástupci Ázerbajdžánu, Běloruska, Dominikánské republiky, Mozambiku, Peru., Portorika a Zimbabwe.  

Oficiální progra Gymnestrády se skádá ze zahajovací a závěrečného ceremoniálu, národních večerů, skladeb hromadných skupin, skladeb velkých hromadných skupin, pouličních vystoupení účástníků a tzv. FIG Gala.  

Specialitou bude v Helsinkách program "Midnight Sun Special" (půlnoční slunce), který proběhne na Olympijském stadionu ve středu 15. červnec u příležitostí proslulých helsinskýck "letních bílých nocí".

Novinkou Gymnaestrády 2015 jsou také programy "World Team" (Tým světa) a "National Afternoon" (Národní odpoledne). V prvním případě mají účastnící možnost zacvičit si ve velké hromadné skladbě, které bude předvedena v rámci programu "Midnight Sun Special". V druhém případě se jedná o cca hodinu trvající komponované národní programy. Svůj komponovaný program představí účastníkům a divákům v úterý 14. července od 13.00 hodin také Česká republika.  

Více informací naleznete na oficiálních internetových stránkách a internetových stránkách FIG.

Detailní program Gymnaestrády 2015 nalezenete ZDE

Vystoupení české výpravy na národním odpoledne