V neděli 7. července v Rakouském Dornbirnu odstartovala 16. Světová gymnaestráda (WG).

Největší nesoutěžní přehlídka gymnastických sportů, kterou Mezinárodní gymnastická federace (FIG) pořádá každé 4 roky, měla být oficiálně zahájena v neděli průvodem všech více než 18 000 účastníků. Tato část programu musela být ale z důvodu velmi nepříznivých bouřkových podmínek přeložena na středu od 14:30, který bude živě přenášen televizní stanicí ORF.

I přes tyto neovlivnitelné okolnosti organizátoři včele s předsedkyní (Marie-Louise Hinterauerová) věří, že zbytek programu proběhne dle plánu.

Margaret Sikkens Ahlquistová (předsedkyně technické komise gymnastiky pro všechny FIG), uvedla: „Myslíme si, že je to velmi moudré rozhodnutí, protože bychom neměli zanedbat žádná rizika. “

Světová gymnaestráda sdružuje největší počet sportovců ze všech akcí FIG. Účast je pro každého, bez ohledu na pohlaví, věk, rasu, náboženství, kulturu, schopnosti nebo společenské postavení.

Česká republika v celkovém počtu 66 zemí celého světa svou účastí vůbec nedělá ostudu. Na letošní WG dorazilo 883 českých účastníků jak z ČGF, tak především z České obce Sokolské (484) a z České asociace sportu pro všechny (354).

Město Dornbirn se stal pořadatelem již podruhé v historii WG. Stejně jako v roce 2007 se na organizaci a ubytování účastníků podílejí sousední města a vesnice ve Spolkové zemi Vorarlberg. Ubytování pro účastníky poskytlo celkem 11měst v údolí Rýna, od Bregenzu po Feldkirch.

Nejpočetnějším účastníkem WG je tradičně sousední Švýcarsko s celkovým počtem 3 040 sportovců, za ním následuje Německo s 2 228 účastníky. Ale i ze vzdáleného Finska dorazilo 1 525 gymnastů.

Celkem se v Dornbirnu představí pět kontinentů. Stálicemi mezi účastníky je sedm národů starého kontinentu, které se účastnili všech předchozích Světových gymnaestrád, od první v Rotterdamu v roce 1953. Tento seznam zahrnuje Belgii, Dánsko, Finsko, Německo, Velkou Británii, Nizozemsko a Švédsko.

V Dornbirnu se také ale představí nováčci z 13 zemí: Arménie, Barbadosu, Kolumbie, Fidži, Malty, Malawi, Mozambiku, Nepálu, Paraguaye, Srbska a Tongy, spolu s Keňou a Tanzanií, které se účastní jen jako pozorovatelé.

Celý program WG zahrnuje zahajovací a závěrečné ceremoniály, národní vystoupení, skupinové představení (pódiové vystoupení), vystoupení velkých skupin (hromadné skladby) a FIG Gala.

V pondělí se Česká výprava představila již ve 3 hromadných skladbách a 2 pódiových vystoupeních.

Skupina ČGF složená ze Slovanu Praha a Špičkova Opava sklidila úspěch svým složeným vystoupením.

Skupina „Barvy“ z ČOS se snažila dodržet motto 16. Světové gymnaestrády (Come together, show your colors) a svým vystoupením obarvit svět.

Hromadná skladba ČASPV se svými 350 cvičenci všem ukázala, jak vypadá jejich „gymnastický sen“.

Mezi naše hromadné skladby patří i Česko-Slovenská skladba „Spolu“ ve které účinkuje dohromady 470 cvičenců a patří tak mezi nejpočetnější skladby Světové gymnaestrády.

Pondělní program našich hromadných skladeb v Bregenzu uzavřela skladba ČOS „Borci“

 

Sestřih prvního dne:

 


Sestřih druhého dne:

 

Sestřih třetího dne:

 

Sestřih čtvrtého dne:

  

Sestřih pátého dne:

 

Sestřih šestého dne:

 

Záznam Opening ceremoniálu:

https://tvthek.orf.at/profile/Weltgymnaestrada-2019/13890647/Weltgymnaestrada-2019-Eroeffnungsfeier/14019370

 

Reportáž v Sokolském zpravodaji:

https://www.ceskatelevize.cz/porady/12090743332-sokolsky-zpravodaj/219471291473009/